Home of the Rangers - We Do Great Things

Welcome students, parents, and staff to Patton Springs Independent School District. We are glad that you are here!

Patton Springs athletics, assemblies, and graduations streamed LIVE and VoD onNFHS Network.



    Congratulations To:
  • Students and Staff – Meeting ALL 7 TEA Accountability Standards including earning Distinction Designation on 3 of the 7 indices for 2018-19 academic year.
  • Class Honorees – Class of 2021: Valedictorian-David Reyna, Salutatorian-Gabriel Rivera -- 8th Grade: Valedictorian-Diezel Ramirez, Salutatorian-Brooklyn Freeman
  • JH Tennis District 5-A – Boys Doubles: District Champs (Michael Garza/Diezel Ramirez) -- Girls Doubles: District Champs (Toryan Childers/Liz Morales)
  • 2021-22 Cheerleaders – JH: Liz Morales, Leyla Quilimaco, Beth Mauldin, Tatom Bridge, Jaylyn Sumner, Abbi Atkinson -- HS: Kinley Chandler, Melania Ramirez, Serenity Segura, Emmy Alcala, Maci Garcia, Brooklyn Freeman, Toryan Childers
  • HS Tennis Region 1-A – Girls Doubles: 3rd Place & StateAlt(Kinley Chandler/Melania Ramirez)
  • HS Track Region 1-A – David Reyna(3rd Place & StateQual/1600M, 4th Place & StateQual/800M)
  • HS UIL Region 1-A – Mathematics Individual David Reyna(3rd & StateQual), Mathematics Team 2nd & StateAlt(David Reyna, Kinley Chandler, Melania Ramirez), Calculator Team 4th(David Reyna, Kinley Chandler, Melania Ramirez, Ralphael Garza)
  • JH Tennis @ Jayton – Boys Doubles(T-1st: Michael Garza/Diezel Ramirez), Girls Doubles(2nd: Liz Morales/Toryan Childers)
  • HS Track Area – All are RegQual. Girls: Kinley Chandler(2nd/HJ,3rd/TJ) -- Boys: David Reyna(3rd/TJ,3rd/800M,3rd/1600M,3rd/300IH), Ralph Garza(3rd/400M)
  • Student Council – Thanks for the trash pickup along FM193.
  • HS Track District 5-A – All are AreaQual. Girls: Kinley Chandler(2nd/TJ,2nd/HJ) -- Boys: David Reyna(1st/300IH,3rd/800M,3rd/1600M,3rd/TJ), Ralph Garza(4th/400M,4th/TJ)
  • HS Tennis District 5-A – Overall District 5-A Champs + Girls Doubles: District Champs & RegQual (Kinley Chandler/Melania Ramirez) -- Boys Doubles: 3rd (Raphael Garza/David Reyna) -- Mixed Doubles: Runners-Up & RegQual (Kaydence Leyva/Devon Reyna)
  • HS Track @ Chillicothe – Boys Team(3rd): Ralph Garza(2nd/100M,2nd/400M) - David Reyna(1st/800M,1st/1600M,1st/300IH,2nd/HJ,1st/ TJ) -- Girls: Kinley Chandler(3rd/100H,2nd/300IH,1st/HJ,2nd/TJ) - Melania Ramirez(3rd/800M)
  • HS UIL District 5-A – Calc Team: District Champs & RegQual (Melania Ramirez/1st, David Reyna/2nd, Kinley Chandler/4th, Raphael Garza) Math Team: District Champs & RegQual (David Reyna/1st, Kinley Chandler/2nd, Melania Ramirez)
  • HS Tennis @ Jayton – Girls Doubles(1st-Kinley Chandler/Melania Ramirez), Boys Doubles(2nd-David Reyna/Ralph Garza), Mixed Doubles(2nd-Kaydence Leyva/Devon Reyna)
  • TTU Fearless Champions UIL – Melania Ramirez(Calc/2nd, Math/9th), Kinley Chandler(Calc/3rd, Math/7th), David Reyna(Calc/9th, Math/5th)
  • Dickens Co. Livestock Results – Brylan Bridge: Grand Champion Fryer Chicken, 5th Broiler Chicken -- Tatom Bridge: 4th, 6th, 13th Fryer Chickens -- Toryan Childers: 4th Broiler Chicken, 2nd Md Wt Rabbit -- Kayden Taylor: 3rd Cls I Cross Hog -- Melania Ramirez: 2nd Lt Wt DOPB Hog, 3rd Cls 3 Cross Hog, 9th Lt Wt Rabbit -- Diezel Ramirez: 3rd Md Wt Rabbit -- Jet Ramirez: 5th Lt Wt Rabbit, 6th Md Wt Rabbit
  • JH/Elem UIL District 5-A – Teams: Gr8-MapsGraphsCharts(2nd), Gr8-Calculator(1st), Gr8-SciII(2nd), Gr8-Dictionary(2nd), Gr7-Calculator(1st), Gr7-ScienceI(2nd), Gr6-MapsGraphsCharts(2nd), Gr6-Calculator(1st), Gr6-Dictionary(2nd), Gr5-MapsGraphsCharts(2nd), Gr5-Dictionary(1st) *** Individuals: Gr5: Tatum Bridge(MpGrCht/2nd) - Abbi Atkinson(MpGrCht/6th,Dic/4th) - Emmalyn Murdoch(Dic/1st) - Rockie Garza(Dic/6th) Gr6: Kason Chandler(MpGrCht/4th,Calc/1st,Dic/1st) - Jodie Garza(Calc/3rd) - Gary Benavides(Calc/5th) - Kayden Taylor(Dic/3rd) Gr7: Jet Ramirez(OrRdg/5th,Calc/2nd,Sci/3rd,Dic/1st) - Leyla Quilimaco(Calc/1st) - Daniel Gressett(Calc/5th) - Zeven Barron(Sci/5th) Gr8: Diezel Ramirez(OrRdg/6th,MpGrCht/2nd,Calc/1st,Sci/3rd,Dic/2nd) - Brooklyn Freeman(ImpSpk/5th,Calc/3rd) - Preston Benavides(ModOr/3rd,Sci/5th) - Ben McKinney(ModOr/5th,MpGrCht/6th) - Raylee Martin(Calc/6th) - Kambree Murdoch(Dic/5th)
  • JH XC District 5-A @ Spur – Girls: Liz Morales(4th), Kambree Murdoch(10th) - Boys: Ben McKinney(4th), Diezel Ramirez(7th)
  • HS XC District 5-A @ Spur – Girls: Melania Ramirez(5th) - Boys: David Reyna(4th). Both are regional qualifiers.
  • HS/JH Football – Two victories over the Silverton Owls.
  • HS/JH XC @ Spur – HS Girls: Melania Ramirez(6th) - HS Boys: David Reyna(3rd), Devon Reyna(12th), Ralph Garza(13th) - JH Girls: Liz Morales(3rd) - JH Boys: 2nd Place Team (Ben McKinney/3rd, Diezel Ramirez/5th, Zeven Barron/13th, Aydan Posey, Jet Ramirez)
  • HS XC @ Seymour – Boys: David Reyna(1st), Devon Reyna(9th) - Girls: Melania Ramirez(3rd)
  • HS/JH XC @ Guthrie – HS - Boys: David Reyna(5th) Girls: Melania Ramirez(7th) JH - Boys: Ben McKinney(2nd) Girls: Liz Morales(5th), Kambree Murdoch(10th)
  • HS XC Relays @ Aspermont – Boys: 1st-David Reyna/Devon Reyna, Girls: 5th-Kinley Chandler/Melania Ramirez
  • Administration – Superior Rating-School FIRST-Financial Integrity Rating System of Texas, 2019-20 Ratings Based on School Year 2018-2019 Data